
Nichicon
Product No:
UCPW6330MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.786
1.786
10
1.44495
14.4495
50
1.26084
63.042
100
1.10314
110.314
500
0.840522
420.261
1000
0.735462
735.462
2500
0.709194
1772.985
5000
0.682926
3414.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCP |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 320 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 480 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |