UCR006YVPFLR390
Rohm Semiconductor
Product No:
UCR006YVPFLR390
Description:
RES 0.39 OHM 1% 1/10W 0201
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 390 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0201
Temperature Coefficient 0/ +300ppm/°C