UCR01MVPFSR075
Rohm Semiconductor
Product No:
UCR01MVPFSR075
Description:
RES 0.075 OHM 1% 1/8W 0402
Payment:
In Stock : 10000
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 75 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max) 0.017" (0.42mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient 0/ +300ppm/°C