UCR03EVPJLR11
Rohm Semiconductor
Product No:
UCR03EVPJLR11
Description:
RES 0.11 OHM 5% 1/4W 0603
Tolerance ±5%
Resistance 110 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.034" W (1.60mm x 0.87mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient 0/ +150ppm/°C