
Nichicon
Product No:
UCS2C101MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8145
1.8145
10
1.46585
14.6585
50
1.27965
63.9825
100
1.11967
111.967
500
0.853062
426.531
1000
0.746424
746.424
2500
0.719768
1799.42
5000
0.69311
3465.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 710 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.42 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |