
Nichicon
Product No:
UCS2D470MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.7866
7.866
50
0.65322
32.661
100
0.562495
56.2495
500
0.435461
217.7305
1000
0.374984
374.984
2500
0.350797
876.9925
5000
0.332652
1663.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 490 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 980 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |