
Nichicon
Product No:
UCS2D820MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.862
1.862
10
1.4725
14.725
50
1.27661
63.8305
100
1.10466
110.466
500
0.834651
417.3255
1000
0.736459
736.459
2500
0.687363
1718.4075
5000
0.662806
3314.03
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 690 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.38 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |