
Nichicon
Product No:
UCS2W330MND9
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.4485
3.4485
10
2.78635
27.8635
50
2.43181
121.5905
100
2.12781
212.781
500
1.621175
810.5875
1000
1.41853
1418.53
2500
1.367867
3419.6675
5000
1.317204
6586.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 360 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 720 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |