
Nichicon
Product No:
UCY2C151MHD3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.938
1.938
10
1.57035
15.7035
50
1.37066
68.533
100
1.19928
119.928
500
0.91371
456.855
1000
0.799501
799.501
2500
0.770944
1927.36
5000
0.742387
3711.935
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UCY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 160 V |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 945 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.89 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |