UHE1V330MDD
Nichicon
Product No:
UHE1V330MDD
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5649
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Impedance 580 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 115.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 100 kHz