UHE1V332MHT6
Nichicon
Product No:
UHE1V332MHT6
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Ratings -
Impedance 14 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.376 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.22 A @ 100 kHz