UHE1V471MHD6TO
Nichicon
Product No:
UHE1V471MHD6TO
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4598
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UHE
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 49 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.088 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.45 A @ 100 kHz