UHE1V560MED1TA
Nichicon
Product No:
UHE1V560MED1TA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UHE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Impedance 220 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 238 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 340 mA @ 100 kHz