UHE2A391MHT
Nichicon
Product No:
UHE2A391MHT
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UHE
Package Bulk
Ratings -
Impedance 54 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.238 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.65 A @ 100 kHz