UKL1J151KHD
Nichicon
Product No:
UKL1J151KHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150UF 10% 63V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UKL
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 450 mA @ 120 Hz