UKL1J220MPD1TD
Nichicon
Product No:
UKL1J220MPD1TD
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 687
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UKL
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 230 mA @ 10 kHz