UKL1J221KHD1TO
Nichicon
Product No:
UKL1J221KHD1TO
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Series UKL
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 550 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 825 mA @ 10 kHz