UKL2A151KHD
Nichicon
Product No:
UKL2A151KHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 150UF 10% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 166
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UKL
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 150 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 470 mA @ 120 Hz