UKL2A1R5KDD
Nichicon
Product No:
UKL2A1R5KDD
Description:
CAP ALUM 1.5UF 10% 100V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 275
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 1.5 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 46 mA @ 10 kHz