UKT1E471MPD1TD
Nichicon
Product No:
UKT1E471MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1390
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UKT
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 570 mA @ 10 kHz