UKW0J471MED1TD
Nichicon
Product No:
UKW0J471MED1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1789
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UKW
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 310 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 465 mA @ 10 kHz