UKW0J472MHD
Nichicon
Product No:
UKW0J472MHD
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Series UKW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.5525 A @ 10 kHz