UKW1A101MDD
Nichicon
Product No:
UKW1A101MDD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2455
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UKW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 145 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 217.5 mA @ 10 kHz