UKW1A103MHD
Nichicon
Product No:
UKW1A103MHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 39
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UKW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.875 A @ 10 kHz