UKW1A153MHD
Nichicon
Product No:
UKW1A153MHD
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.128 A @ 10 kHz