UKW1A223MRD
Nichicon
Product No:
UKW1A223MRD
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 10V RADIAL
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22000 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.255 A @ 10 kHz