UKW1E682MHD
Nichicon
Product No:
UKW1E682MHD
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UKW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9785 A @ 10 kHz