UKW1H682MRD
Nichicon
Product No:
UKW1H682MRD
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL
Series UKW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.025 A @ 10 kHz