UKW1HR22MDD
Nichicon
Product No:
UKW1HR22MDD
Description:
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Series UKW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.22 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.4 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.8 mA @ 10 kHz