UKW1HR47MDD1TA
Nichicon
Product No:
UKW1HR47MDD1TA
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Series UKW
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.47 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 10 mA @ 10 kHz