UKW1J330MED1TA
Nichicon
Product No:
UKW1J330MED1TA
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Series UKW
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 280 mA @ 10 kHz