UKZ1E101MPM1TD
Nichicon
Product No:
UKZ1E101MPM1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5530
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UKZ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C