UKZ1H220MPM1TA
Nichicon
Product No:
UKZ1H220MPM1TA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UKZ
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C