UKZ2A100MPM1TD
Nichicon
Product No:
UKZ2A100MPM1TD
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Series UKZ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C