UKZ2A330MPM1TD
Nichicon
Product No:
UKZ2A330MPM1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UKZ
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Last Time Buy
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C