ULD1A101MDD1TD
Nichicon
Product No:
ULD1A101MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 15247
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series ULD
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 91 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 130 mA @ 100 kHz