ULD1H101MPD
Nichicon
Product No:
ULD1H101MPD
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2997
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series ULD
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 189 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 270 mA @ 100 kHz