ULD1H470MED
Nichicon
Product No:
ULD1H470MED
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 720
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series ULD
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 133 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 190 mA @ 100 kHz