ULD1H4R7MDD
Nichicon
Product No:
ULD1H4R7MDD
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Series ULD
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 33.6 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 80 mA @ 100 kHz