ULD2C150MPD6TD
Nichicon
Product No:
ULD2C150MPD6TD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series ULD
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 95 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 180.5 mA @ 100 kHz