ULD2D180MPD
Nichicon
Product No:
ULD2D180MPD
Description:
CAP ALUM 18UF 20% 200V RADIAL
Series ULD
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 18 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 113 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 214.7 mA @ 100 kHz