ULD2D8R2MPD
Nichicon
Product No:
ULD2D8R2MPD
Description:
CAP ALUM 8.2UF 20% 200V RADIAL
Series ULD
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 8.2 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 66 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 125.4 mA @ 100 kHz