
Nichicon
Product No:
ULD2G3R9MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3.9UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7885
0.7885
10
0.5966
5.966
50
0.49571
24.7855
100
0.426835
42.6835
500
0.330448
165.224
1000
0.284554
284.554
2500
0.26619
665.475
5000
0.252424
1262.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | ULD |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3.9 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 15000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.571" (14.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 57 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 104 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |