
Nichicon
Product No:
ULD2G8R2MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.931
0.931
10
0.70775
7.0775
50
0.58786
29.393
100
0.506255
50.6255
500
0.391913
195.9565
1000
0.337488
337.488
2500
0.315714
789.285
5000
0.299383
1496.915
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | ULD |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 8.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 20000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.709" (18.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 88 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 167.2 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |