UMF1V4R7MDD1TE
Nichicon
Product No:
UMF1V4R7MDD1TE
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UMF
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 5 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 50 mA @ 100 kHz