UMK212ABJ225KG-T
Taiyo Yuden
Product No:
UMK212ABJ225KG-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 2.2UF 50V X5R 0805
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 59254
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series M
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 2.2 µF
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number UMK212A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C