Home / Ceramic Capacitors / UMK316AC7475MLHTE
UMK316AC7475MLHTE
Taiyo Yuden
Product No:
UMK316AC7475MLHTE
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7S 1206
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 4.7 µF
Applications Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate -
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number UMK316A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C