UMK316B7105MLHT
Taiyo Yuden
Product No:
UMK316B7105MLHT
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Applications Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate -
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number UMK316B
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C