UMP1E3R3MDD1TP
Nichicon
Product No:
UMP1E3R3MDD1TP
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V RADIAL
Series UMP
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 12 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 18 mA @ 10 kHz