UMP1E4R7MDD
Nichicon
Product No:
UMP1E4R7MDD
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Series UMP
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24 mA @ 10 kHz